5 bezmlecznych alternatyw dla mleka krowiego

Mleko krowie często jest uważane za podstawę diety – jest spożywane jako napój, polewamy nim płatki śniadaniowe i dodajemy do koktajli, herbaty lub kawy. Nie wszyscy jednak mogą je pić z powodów osobistych preferencji, ograniczeń dietetycznych, alergii lub nietolerancji. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele bezmlecznych alternatyw. Oto pięć najlepszych z nich!

1. Mleko sojowe

2. Mleko migdałowe

3. Mleko kokosowe

4. Mleko owsiane

5. Mleko ryżowe

1. Mleko sojowe

Mleko sojowe jest wytwarzane z nasion soi lub izolatu białka sojowego i często zawiera zagęszczacze i oleje roślinne, które poprawiają smak i konsystencję napoju. Zwykle ma łagodny i kremowy smak, może on się jednak różnić w zależności od marki. Najlepiej sprawdza się jako zamiennik mleka krowiego w pikantnych potrawach, dodatek do kawy lub płatków zbożowych.

Jedna filiżanka (240 ml) niesłodzonego mleka sojowego zawiera ok 80–90 kalorii. Zawiera też podobną ilość białka, co mleko krowie, ale tylko około połowy kalorii, tłuszczów i węglowodanów. Mleko sojowe to również jedno z nielicznych roślinnych źródeł wysokiej jakości „kompletnego” białka, które dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów.

2. Mleko migdałowe

Mleko migdałowe wytwarza się z całych migdałów lub masła migdałowego i wody. Ma ono lekki, słodki, orzechowy smak i niską zawartość kalorii, tłuszczu i węglowodanów. Można je dodawać do kawy i herbaty, mieszać w smoothie oraz stosować jako zamiennik mleka krowiego w deserach i wypiekach.

Mleko migdałowe to jedno z najmniej kalorycznych alternatyw mleka i jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą lub muszą zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii. Co więcej, jest ono naturalnym źródłem witaminy E. Z drugiej strony mleko migdałowe posiada znacznie mniej niż mleko krowie dobroczynnych składników odżywczych takich, jak białko, błonnik czy zdrowe tłuszcze.

3. Mleko kokosowe

Mleko kokosowe wytwarzane jest z wody i białego miąższu brązowych orzechów kokosowych. Może być sprzedawane w kartonach lub puszkach. Ma ono kremową konsystencję i słodki, ale subtelny kokosowy smak. Używane jest często jako dodatek do jedzenia w kuchni azjatyckiej.

Mleko kokosowe ma najniższą zawartość białka i węglowodanów wśród napojów bezmlecznych. To może nie być najlepsza opcja dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na białko, ale za to świetna dla tych, którzy chcą zmniejszyć spożycie węglowodanów.

Jakiej firmy mleko kokosowe kupować? Najlepiej rozejrzeć się w sklepach on-line. Mleko kokosowe wielu firm znajdziecie w ofercie Frisco.pl.

4. Mleko owsiane

W najprostszej postaci mleko owsiane jest zrobione z mieszanki owsa i wody. Niemniej jednak producenci często dodają dodatkowe składniki, takie jak oleje i sól, aby uzyskać pożądany smak i konsystencję.

Mleko owsiane jest naturalnie słodkie i łagodne w smaku. Można je używać do gotowania w taki sam sposób jak mleko krowie, świetnie smakuje też z płatkami zbożowymi lub w koktajlach. Zawiera ono podobną liczbę kalorii do mleka krowiego, nawet dwukrotnie więcej węglowodanów i około połowę mniej białka i tłuszczu.

5. Mleko ryżowe

Mleko ryżowe wytwarza się ze zmielonego białego lub brązowego ryżu i wody. Podobnie jak inne rodzaje produktów bezmlecznych, często zawiera zagęszczacze poprawiające teksturę i smak. Ma ono łagodny i naturalnie słodki smak, a także lekko wodnistą konsystencję. Świetnie nadaje się do picia samodzielnie, jak i do smoothie, do deserów oraz do płatków owsianych.

Mleko ryżowe jest najmniej uczulającą alternatywą mleka krowiego. Z tego powodu jest to bezpieczna opcja dla osób z alergią lub nietolerancją na nabiał, gluten, soję lub orzechy. Zawiera ono podobną liczbę kalorii do mleka krowiego, ale prawie dwukrotnie przewyższa węglowodany. Co więcej, mleko ryżowe ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że szybko podnosi poziom cukru we krwi. Z tego powodu może nie być najlepszą opcją dla osób z cukrzycą.

Który z tych napojów jest dla ciebie? Każdy ma swoje wady i zalety, każdy też smakuje nieco inaczej. Nie dowiesz się, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni, dopóki nie spróbujesz wszystkich! Bezmleczne produkty w sklepie online zamówisz na Frisco.pl

Author: seneko-med.pl