Badanie diagnostyczne tarczycy – scyntygrafia tarczycy przygotowanie do badania, wyniki

Schorzenia tarczycy są coraz częściej diagnozowane. Nieprawidłową pracę tarczycy można wykryć między innymi poprzez mierzenie poziomu hormonów. W przypadku poważniejszych schorzeń tarczycy, a także jej znacznego powiększenia, konieczne może okazać się wykonanie scyntygrafii. Na czym polega takie badanie?

scyntygrafia tarczycy przygotowanie do badania

Scyntygrafię przeprowadza się z użyciem izotopu promieniotwórczego. Obecnie może być to jod, jednak częściej wykorzystuje się technet. W przypadku takiego badania jak scyntygrafia tarczycy przygotowanie do badania polega przede wszystkim na wychwyceniu ewentualnych przeciwwskazań. Tych może być wiele, należą do nich między innymi ciąża oraz zażywanie preparatów jodu. Istotnym krokiem w przygotowaniu do badania jest przyjęcie izotopu. Samo badanie trwa bardzo krótko.

scyntygrafia tarczycy wyniki

Jeśli chodzi o scyntygrafia tarczycy wyniki, to najbardziej niepokojące są tak zwane guzki zimne, które zazwyczaj są niezbyt korzystną wiadomością. Guzki zimne to te obszary tarczycy, które nie wychwyciły przyjętego izotopu. Ich istnienie może świadczyć między innymi o występowaniu torbieli. Jednak ostateczną opinię na temat wyników badania powinien wygłosić lekarz specjalista.

 

Author: seneko-med.pl