Jedzenie jabłek sprzyja zdrowiu.

Jabłko jest pierwszym owocem, jaki poznajemy w Biblii, pierwszym owocem, jakiego smak poznajemy już w 4 miesiącu życia, rośnie na terenach naszego kontynentu i jest w naszej kulturze zadomowione od zarania dziejów. Lubimy jabłka pod każdą postacią i chętnie je spożywamy, ale czy zdajemy sobie sprawę z ich wartości odżywczych?

Jabłka wartość odżywcza

– witamina C, A, E, K, D,
– witaminy z grupy B,
– beta-karoten,
– błonnik pokarmowy,
– kwercetyna,
– antyoksydanty,
– mikroelementy: potas, fosfor, żelazo, wapń,
– kwas foliowy,

Dzięki licznym drogocennym dla zdrowia substancjom odżywczym jabłka mają zdolność wywoływania wielu pozytywnych dla organizmu reakcji. To także owoce, które mogą być spożywane przez cukrzyków, ponieważ posiadają niski indeks glikemiczny, a tarte jabłko jest pierwszym owocem, jaki podaje się niemowlakom.

Jak spożywanie jabłek wpływa na zdrowie:

1. Leczy niestrawność i wiele schorzeń gastrycznych, a także zapobiega ich powstawaniu.
2. Chroni płuca przed szkodliwym wpływem dymu papierosowego.
3. Poprawia apetyt, jednocześnie dzięki niskiej kaloryczności, nie powoduje przybierania na wadze,
4. Usuwają nadmiar chorobotwórczego cholesterolu z organizmu.
5. Usuwają z organizmu szkodliwe pozostałości metali ciężkich; ołowiu, rtęci, oraz ślady promieniowania.
6. Przeciwdziałają depresji, szczególnie tej towarzyszącej niskiemu poziomowi cukru we krwi.

Z pewnością większość z nas myśląc o jabłkach, postrzega je jedynie jako owoc do zjedzenia. Okrągły, soczysty czerwony, zielony lub żółty w zależności od odmiany. Podobne różnice są zauważalne także w kwestii smaku, każda odmiana charakteryzuje się lekko odmiennym smakiem. Na smak owoców wpływa również sposób produkcji określonego gatunku oraz poziom dojrzałości.

Jabłka są także owocami, które można wykorzystywać do produkcji kosmetyków lub preparatów leczniczych do użytku zewnętrznego. Okład z tartych jabłek położony na oczy na 20 minut uwalnia je od obrzęków i podrażnień, takich jak poparzenia słoneczne czy “zaczerwienione oczy”.

 

Author: seneko-med.pl