Leczenie nadczynności tarczycy. Radiojodoterapia – podanie jodu radioaktywnego

Nadczynność tarczycy to schorzenie, które zazwyczaj wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Często charakterystycznym objawem jest pojawienie się tak zwanego wola, czyli przerostu tarczycy.

Radiojodoterapia

 

Jeśli standardowe leczenie nie przynosi rezultatu, lekarz może zadecydować o konieczności zastosowania radiojodoterapii. Radiojodoterapia to możliwość zmniejszenia tarczycy bez konieczności operacji z użyciem skalpela. Choć pacjenci obawiają się tego zabiegu, to jednak w większości przypadków może on poprawić jakość życia.

podanie jodu radioaktywnego

Szczególne obawy w radiojodoterapii niesie podanie jodu radioaktywnego. Jest to konieczne, ponieważ taki izotop wychwytują właśnie komórki tarczycy. Jod podaje się zazwyczaj w formie kapsułki do połknięcia, dlatego nie jest to zbyt uciążliwe dla pacjenta. Należy pamiętać, że przed decyzją o zastosowaniu tego rodzaju leczenia potrzebne jest przeprowadzenie wielu badań. Pacjent nie może przyjmować żadnych preparatów z jodem w trakcie, a często także jakiś czas przed rozpoczęciem kuracji. Izotop radioaktywny w przypadku pomyślnego działania zmniejsza tarczycę i prowadzi do zmniejszenia wydzielania przez nią hormonów.

Author: seneko-med.pl