Metoda leczenia chorób tarczycy – leczenie radiojodem radioaktywnym 131

Tarczyca to bardzo ważny organ w organizmie. Produkowane przez nią hormony regulują niemal wszystkie procesy zachodzące w ciele. Dlatego też, jeśli tarczyca zaczyna działać w sposób nieprawidłowy pojawia się szereg dolegliwości, które niekiedy nie są od razu kojarzone z konkretnym schorzeniem. W jaki sposób może przebiegać leczenie tarczycy?

leczenie radiojodem

Jednym ze sposobów terapii jest leczenie radiojodem. Taka kuracja może być niezbędna w przypadku takiego schorzenia jak nadczynność tarczycy. Dlaczego wtedy zastosowanie ma właśnie jod 131? Schorzenia tarczycy mogą dotyczyć zbyt małego wydzielania lub nadmiernej produkcji hormonów. W tym drugim przypadku ograniczenie można uzyskać poprzez wycięcie części tego narządu.

jod radioaktywny 131

Obecnie zamiast operacji chirurgicznej stosuje się jod radioaktywny. To pozwala uzyskać precyzję zabiegu bez konieczności użycia skalpela. To istotne, ponieważ operacja chirurgiczna niesie ze sobą konieczność znacznie dłuższej rekonwalescencji.
Należy pamiętać, że wykorzystany jod jest pierwiastkiem promieniotwórczym i z tego powodu po zabiegu konieczne jest zachowanie środków ostrożności.

 

Author: seneko-med.pl